Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://ftk.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Fakulta tělesné kultury UP

Lokalizace pohybové aktivity adolescentů v environmentálním kontextu

Garant

Mgr. Michal Vorlíček

Řešitelský tým

Doc. Mgr. Josef Mitáš, Ph.D.; Mgr. Jan Dygrýn; Mgr. Lukáš Rubín; Bc. Dominik Pavlů

Poskytovatel financí

Univerzita Palackého, Interní univerzitní grant (IGA_FTK_2014001)

Doba trvání projektu

2014–2015

Cíle

Hlavní cíl výzkumu:

Lokalizovat PA adolescentů v různých podmínkách prostředí pomocí GPS přístrojů.

Dílčí cíle výzkumu:

1. Pomocí dat z GPS lokalizovat typ prostředí, v kterém adolescenti realizují PA.

2. Porovnat objem PA, který byl realizován v okolí bydliště respondenta (buffer 1 km) s objemem PA realizovaném v jiném prostředí.

3. Porovnat objem PA, který byl realizován v okolí školy respondenta (buffer 1 km) s objemem PA realizovaném v jiném prostředí.

4. Ze záznamu přístroje GPS identifikovat bariéry pro realizaci pohybově aktivního transportu.

Realizace

Pravidelná pohybová aktivita (PA) u adolescentů má prokazatelně prospěšný vliv na jejich aktuální i budoucí zdravotní stav. Řada výzkumů přitom poukazuje na trend snižujícího se množství pohybové aktivity. Jedním z důležitých aspektů, které pozitivně i negativně ovlivňují celkovou pohybovou aktivitu jedince, jsou podmínky prostředí, ve kterém jedinec tráví čas. Hlavním cílem projektu je analyzovat sílu vztahů mezi strukturou pohybové aktivity a vybranými charakteristikami zastavěného prostředí u 12–18letých jedinců v České republice. Studie se zúčastní nejméně 200 participantů z vybraných škol českých metropolí. Monitoring pohybové aktivity bude realizován pomocí mezinárodně standardizovaného dotazníku IPEN Adolescent, objektivním měřením pomocí krokoměrů Yamax SW-700 a akcelerometrů ActiGraph. Součástí měření bude i přesná lokalizace PA pomocí GPS přístroje HOLUX M-1000C. Podmínky prostředí okolí místa bydliště i navštěvované školy budou získána pomocí dotazníku IPEN Adolescent a zároveň objektivně s využitím GIS (geografických informačních systémů). Všechny naměřené hodnoty budou zakomponovány systémem PALMS do geodotabáze, vhodné pro tvorbu podkladových map. Z podkladů se pokusíme stanovit doporučení pro komunální praxi v oblasti preventivních, zdravotnických a urbanistických zásahů. Studie příspěje ke zjištění významných korelátů zastavěného prostředí ve vztahu k pohybové aktivitě. V budoucnu by tato zjištění mohla přispět k celkovému zvýšení PA a současně pozitivně ovlivnit úroveň tělesné zdatnosti a životní styl adolescentní populace. Práce bude součástí mezinárodního výzkumu IPEN Adolecent s označením R01 HL111378.

 

Zpět

Zpravodajství z UP
Stránka aktualizována: 11. 06. 2015, Lukáš Jakubec