Tvorba systému sebehodnocení tělesné zdatnosti v prostředí internetu
Řešitelé
Mgr. Martin Nosek
prof. PhDr. Karel Frömel, DrSc.
Mgr. Roman Cuberek, Ph.D.
Mgr. František Chmelík, Ph D.
Mgr. Filip Křen
Pregraduální student
Bc. Ivana Vaculová, Pavel Solanský, Michaela Lipenská
Mezinárodní spolupráce
PL:
Wojciech Wasowiewicz - Academy of Physical Education, Katowice, Polsko
USA:
prof. Jiri Stelzer, Ph.D. – Valdosta State University, Georgia, USA
Poskytovatel financí
Univerzita Palackého, Interní univerzitní grant (IGA: FTK_2010_011)
Doba trvání projektu
2010-2011
Cíle
Záměrem projektu je rozšířit množství motivačních faktorů podporující provozování pohybové aktivity jako prevenci řady současných civilizačních onemocnění (obezita, kardiovaskulární onemocnění aj.) a vedoucí k zdravému životnímu stylu. Cílem projektu je vyvinout nástroj v internetovém prostředí, jehož prostřednictvím budou vytvořeny podmínky pro autoevaluaci tělesné kondice a bezprostřední zpětnou informaci o úrovni tělesné zdatnosti, kdy je zachována anonymita při vyhodnocování měřených dat. Současně však vytvořený systém bude umožňovat (s ohledem na anonymitu) dlouhodobě sledovat stav a vývoj tělesné zdatnosti u osob využívající vytvořenou platformu. Tím bude sekundárně umožněno následné vytváření a aktualizování norem, které jsou v testové sestavě využívány. Vytvořená platforma bude po jejím ověření začleněna jako samostatný modul do současně fungujícího online systému INDARES.com (provozováno pracovištěm Centrum kinantropologického výzkumu, FTK UP), sestaveného k monitorování pohybových aktivit. Ve spolupráci s pracovištěm v USA (Valdosta State University, Georgia) a v Polsku (Academy of Physical Education, Katowice) budou rovněž vytvořeny dvě cizojazyčné verze, které budou podkladem pro další mezinárodní komparativní studie.
Realizace
Projekt lze rozčlenit do dvou částí: motorická (sestava sebehodnotících testů zdravotně orientované zdatnosti) a softwarová (vytvoření platformy v prostředí internetu a její implementace do systému INDARES.com).
Motorická část projektu zahrnuje: (1) nalezení vhodných motorických testů a jejich modifikaci pro potřeby sebehodnocení; (2) sestavení manuálu vhodného pro internetové prostředí a potřeby sebehodnocení; (3) standardizace vybraných a modifikovaných testů; (4) vytvoření systému vyhodnocení naměřených výsledků; (5) zajištění cizojazyčných verzí manuálů testů.
Softwarová část zahrnuje: (1) návrh struktury platformy; (2) design, rozložení jednotlivých prvků; (3) zpracování redukované ověřovací verze; (4) na základě výsledků výsledná testovací verze; (5) implementaci do systému INDARES.com; (6) zajištění cizojazyčných verzí platformy.
Výzkumná metoda: testování. Validita sebehodnotících testů bude zjišťována jako souběžná validita, kde kriteriální testem bude test, ze kterého sebehodnotící test vychází (regulérně měřený zaškoleným examinátorem). Pro zjišťování informací o (1) uživatelské přívětivosti zpracovaného instruktážního videa zadání motorických testů a (2) přívětivosti vytvořené platformy v internetovém prostředí využijeme ankety. Získaná data budou sloužit k sestavení a ověření (validita a reliabilita) sebehodnotících testů zaměřených na zdravotně orientovanou zdatnost, vytváření základních normativů u různých vzorků populace. Platforma zajistí dlouhodobé sledování vývoje tělesné zdatnosti a její jazykové verze umožní mezinárodní komparativní výzkumy. Měření vlastní aktuální tělesné zdatnosti s bezprostřední zpětnou vazbou přináší motivační prvky k provozování pravidelných pohybových aktivit.