Objektivizace komplexního monitoringu školního fyzického a psychického zatížení adolescentů v kontextu s fyzickou a psychickou kondicí

Garant

Prof. PhDr. Karel Frömel, DrSc.

Řešitelský tým

Prof. PhDr. Marek Blatný, CSc.; Mgr. Roman Cuberek, Ph.D.; Mgr. František Chmelík, Ph.D.;
Mgr. Lukáš Jakubec; PhDr. Martin Jelínek, Ph.D.; Mgr. Filip Křen; Mgr. Michal Kudláček, Ph.D.;
Mgr. Filip Neuls, Ph.D.; Mgr. Lukáš Rubín; doc. Mgr. Zbyněk Svozil, Ph.D.; Mgr. Michal Šafář, Ph.D.

Mezinárodní spolupracovníci

Polsko:
Dr. Dorota Groffik (Akademia Wychovania Fizycznego, Katowice);
Doc. Dr. Krysztof Skalik (Akademia Wychovania Fizycznego, Katowice)

Slovensko:
Doc. PaedDr. Branislav Antala, Ph.D., (Univerzita Komenského, Bratislava);
Doc. PaedDr. Janka Peráčková, Ph.D., (Univerzita Komenského, Bratislava)

Spojené státy americké:
Prof. Dr. James F. Sallis, Ph.D. (University of California, San Diego)

Poskytovatel financí

Grantová agentura České republiky (č. 13-32935S)

Doba trvání projektu

2013–2015

Cíle

Cílem výzkumu je vytvořit a verifikovat novou komplexní metodiku monitoringu fyzického
a psychického zatížení adolescentů a zjistit nové poznatky a zákonitosti o síle asociací mezi objemem, intenzitou a strukturou školní pohybové aktivity a fyzickou a psychickou kondicí.

Realizace

Rostoucí nároky na vzdělání a profesní přípravu adolescentů jsou limitovány jejich zdravotním stavem, fyzickou a psychickou kondicí, nevhodným životním stylem, ale i školním prostředím. Komplexní a objektivní fakta, charakterizující školní fyzické a psychické zatížení adolescentů v kontextu s fyzickou a psychickou kondicí světová literatura doposud neřeší. Výzkum bude realizován na základních a středních školách v České republice, které budou souhlasit s náročným výzkumem. Každoročně bude monitorováno 300 probandů. Monitoring bude realizován ve 2–3denních cyklech akcelerometry ActiTrainer (měří pohybovou aktivitu (PA) a srdeční frekvenci). Dále provedeme týdenní monitoring PA a inaktivity pomocí krokoměrů a online programu Indares. Emoční stav a psychická „zdatnost“ budou zjištěny dotazníkem The Social and Health Assessment a PA dotazníkem International Physical Activity Questionnaire. Fyzická kondice bude testována pomocí baterie motorických testů. Výzkum přinese nové verifikované výzkumné metody a nové poznatky pro teorii zatěžování a kompenzace zatížení v období adolescence.

Stránka aktualizována: 18. 12. 2013, Lukáš Jakubec