Nové technologie a přístupy k monitorování pohybové aktivity: Využití v kinantropologickém výzkumu
Garant
Prof. PhDr. Karel Frömel, DrSc.
Řešitelský tým
Doc. Mgr. Josef Mitáš, Ph.D.; doc. Mgr. Erik Sigmund, Ph.D.; Mgr. Roman Cuberek, Ph.D.; Mgr. František Chmelík, Ph.D.; Mgr. Jana Pelclová, Ph.D.; Mgr. Ferdinand Salonna, PhD.; Mgr. Dagmar Sigmundová, Ph.D.; Mgr. Jana Vašíčková, Ph.D.; Mgr. Petr Baďura; Mgr. Jan Dygrýn; Mgr. Pavel Fical; Mgr. Lukáš Jakubec; Mgr. Filip Křen; Mgr. Lukáš Rubín; Mgr. Adam Šimůnek; Mgr. Jaroslava Voráčová, M.Sc.; Mgr. Michal Vorlíček; Bc. Barbora Fusková; Bc. Kevin Grulich; Bc. Dominika Harásková; Bc. Adam Klus; Bc. Michal Polák; Bc. Jan Solník;Bc. Lenka Trunečková
Poskytovatel financí
Univerzita Palackého, Interní univerzitní grant (IGA_FTK_2015_003)
Doba trvání projektu
2015–2017
Cíle
Hlavním cílem projektu je verifikovat nové monitorovací techniky pro pohybové aktivity, verifikovat nové “firemní softwary” a vytvořit specifické fakultní softwary, a to včetně zpětných vazeb pro probandy a instituce.
Realizace
Výzkum pohybové aktivity (PA) a pohybově aktivního životního stylu populace je v současnosti charakterizován výraznými změnami v rozvoji monitorovacích technik a jejich software zajištění. Výzkumné techniky a vyvíjené software na FTK vyžadují plnou kompatibilitu s kooperujícími pracovišti v zahraničí (zejména v rámci mezinárodního týmu IPEN) a současně i metodologickou a technikou připravenost pro vstup do dalších mezinárodních výzkumných projektů. Výzkum PA v přirozených/terénních podmínkách je také velmi náročný z hlediska specifických skupin populace (od dětské až po seniorskou), rozdílností prostředí (zastavěné, školní, volnočasové, sportovní apod.), socioekonomických, zdravotních a dalších aspektů. Verifikace nových výzkumných metod z těchto aspektů je proto naprosto nezbytná, stejně jako využití nejoptimálnějších monitorovacích technik. Neméně závažná je vysoká úroveň technologického zajištění monitoringu PA z hlediska publikačních požadavků. Výsledky výzkumu budou přínosem pro většinu výzkumů na FTK, využívajících monitorování PA či inaktivity. Zkvalitnění systému Indares bude přínosné pro většinu spolupracujících pracovišť v České republice i v zahraničí. Řešení stávajících výzkumných grantů, nově získaných a podaných výzkumných grantů je také založeno na předpokladu, že bude lepší softwarové zajištění záznamu a zpracování výsledků výzkumů, že budou využitelné nové výzkumné techniky v systému Indares, a že budou postupně inovovány nové výzkumné monitorovací a diagnostické techniky, a to v potřebném rozsahu. Řešení projektu také přispěje k upevnění velmi dobré mezinárodní pozice pracoviště v oblasti výzkumu pohybové aktivity.